Regulamin Powiatowego Konkursu Matematycznego dla klas VI „Potęga umysłu”
Powiatowy Konkurs Matematyczny dla klas szóstych „Potęga umysłu” jest organizowany przez Szkołę Podstawową im. Wincentego Manierskiego w Jedliczu za zgodą i w porozumieniu z dyrektorem szkoły.
Uczestnicy konkursu powinni wykazać się wiedzą i umiejętnościami obejmującymi treści podstawy programowej dla klas IV - VI szkoły podstawowej.
1. Cele szczegółowe konkursu :
- wspieranie i rozwijanie zainteresowań oraz uzdolnień matematycznych uczniów,
- wyłanianie talentów, rozbudzanie ciekawości poznawczej oraz popularyzowanie matematyki wśród uczniów szkoły podstawowej,
- wdrażanie uczniów do samodzielnej pracy nad pogłębianiem i rozszerzaniem wiedzy matematycznej,
- rozwijanie u uczniów umiejętności wykorzystania wiedzy do rozwiązywania problemów w sposób twórczy,
- kształtowanie u uczniów logicznego myślenia, wyobraźni przestrzennej, a także wytrwałości w wysiłku umysłowym,
- zachęcanie nauczycieli do podejmowania różnorodnych działań, poszukiwania odpowiednich metod i form w zakresie pracy z uczniem zdolnym,
- integrowanie środowisk edukacyjnych w powiecie,
- kształtowanie umiejętności radzenia sobie ze stresem pod presją czasu.
2. Dopuszczone przyrządy i pomoce
Uczniowie powinni posiadać przybory do pisania i rysowania: długopis (niebieski lub czarny), ekierka, linijka, cyrkiel.
3. Uczestnicy
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas VI szkół podstawowych powiatu krośnieńskiego i jasielskiego. Odbywa się w dwóch etapach: szkolny – powiatowy.
Uczestnicy konkursu zobowiązani są do dostarczenia uzupełnionego oświadczenia o wyrażeniu zgody na udział w Powiatowym Konkursie Matematycznym dla klas VI „Potęga umysłu” oraz dostarczenia podpisanej klauzuli informacyjnej dla uczestników, opiekunów prawnych konkursu (zał. 1, 2).
Wyżej wymienione dokumenty przechowuje Szkolny Koordynator Konkursu – Przewodniczący Szkolnej Komisji Konkursowej - dyrektor, do zakończenia roku szkolnego 2024/2025.
4. Etapy konkursu:
Konkurs odbywa się w dwóch etapach:
- I etap – szkolny. Na tym poziomie konkursu mogą brać udział wszyscy zainteresowani uczniowie. Etap ten ma na celu wyłonienie maksymalnie 2 uczniów do udziału w kolejnym etapie - powiatowym. Etap szkolny organizuje Szkolna Komisja wyłoniona z macierzystej szkoły według opracowanych przez siebie zasad. Tematy zadań opracowuje komisja szkolna. Następnie, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31 marca 2025r. przekazuje (formalnym pismem) listy zwycięzców etapu szkolnego przewodniczącemu odpowiedniej komisji powiatowej do szkoły, w której odbywać się będą eliminacje etapu powiatowego (załącznik nr 1).
- II etap - powiatowy – zorganizowany w Szkole Podstawowej im. Wincentego Manierskiego w Jedliczu.
5. Terminy i organizacja konkursu
- Zgłoszenia do udziału w konkursie (zał. 1, 2) należy przesłać drogą elektroniczną w formie skanu (format .jpg lub .pdf) na adres: spjedliczekonkursy@jedlicze.pl lub dostarczyć do sekretariatu Szkoły Podstawowej im. Wincentego Manierskiego w Jedliczu, 38- 460 Jedlicze, ul. F. i Z. Tokarskich 5 do 31 marca 2025r.
- Etap finałowy odbędzie się w terminie: 10 kwietnia 2025r.
- Arkusz konkursowy będzie zawierał zadania zamknięte i zadania otwarte. Czas na rozwiązanie zadań to 60 min.
- Laureatami konkursu zostają uczniowie, którzy uzyskali najwyższą liczbę przewidzianych punktów uzyskując miejsca I – III. Dopuszcza się przyznanie miejsc ex aequo.
- Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w dniu 10 kwietnia 2025r.
- Szczegółowe informacje zawarte są na stronie internetowej: spjedlicze.jedlicze.pl – zakładka Konkursy powiatowe.
- Zastrzega się możliwość zmiany terminu konkursu. Informacja o ewentualnych zmianach zastanie przekazana na adres mailowy zgłaszającej szkoły.
6. Wymagania konkursowe:
Wymagania będą obejmowały treści matematyczne zawarte w podstawie programowej przedmiotu matematyka dla klas IV-VI z uwzględnieniem działów: „Liczby i działania”, „Własności liczb naturalnych”, „Działania pisemne”, „Ułamki zwykłe i dziesiętne”, „Liczby całkowite”, „Pola wielokątów”, „Figury geometryczne”, „Prędkość, droga, czas”, „Liczby na co dzień”.
7. Literatura:
- materiały dostępne w księgarniach oraz na stronach internetowych zawierające zadania z konkursów matematycznych z zakresu szkoły podstawowej,
- podręczniki szkolne, zeszyty ćwiczeń, zbiory zadań.
8. Komisja Konkursowa
Nauczyciele matematyki Szkoły Podstawowej im. Wincentego Manierskiego w Jedliczu.
9. Postępowanie z materiałami konkursowymi
Materiały związane z konkursem będą przechowywane do końca roku szkolnego 2024/2025. Następnie zostaną zniszczone.