W ramach realizacji Szkolnego Programu Wychowawczo – Profilaktycznego w piątek 15 grudnia 2023 r.
w naszej szkole gościliśmy Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa, który zaprezentował dzieciom
z oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych przedstawienie pt. „To największe jest szaleństwo, nie znać słowa bezpieczeństwo”. Był to spektakl, który w przystępny i zabawnysposób wskazał młodym widzom odpowiednie wzorce zachowań. Celem spektaklu było zapoznanie dzieci z zasadami bezpiecznego zachowania się w domu, na drodze i w wolnym czasie. Uczył jak należy się zachować w niecodziennych sytuacjach. Podkreślał znaczenie ostrożności oraz asertywności wobec nieznajomych osób.
Bohaterem przedstawienia dla uczniów klas drugich i trzecich pt. „Miś marzy skrycie o przyjacielu celebrycie” był miś Rysio, który uważał się za wielką gwiazdę internetu, nagrywał filmy na kanale YouTube oraz prowadził konto na Instagramie. Pragnął odnaleźć celebrytów z popularnych baśni, aby nagrać z nimi film, który podbije sieć. Podróżując przez las, spotykał znane postacie z baśniowych opowieści, które uświadamiały mu, że najlepiej bawić się z przyjaciółmi w rzeczywistości, a nie w wirtualnym świecie. Spektakl, poruszający tematykę uzależnienia najmłodszych dzieci od internetu, smartfona, tabletu czy komputera, pokazał, jak wielką wartością są bezpośrednie relacje międzyludzkie.
Przedstawienie dla klas czwartych, piątych i szóstych pt. „Z pamiętnika kujonki”, poruszało problem agresji
i przemocy wśród rówieśników. Historia Pauliny, która dotknięta była przemocą ze strony kolegów z klasy, poruszyła widzów. Sprawę szkolnego bullyingu poznajemy nie tylko z perspektywy dziewczyny. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć, jak daleko można posunąć się w zabawie kosztem innych oraz jak wysoką cenę trzeba za to zapłacić. Niestety, w dzisiejszych czasach agresywne zachowania wśród uczniów często zostają przemilczane przez rówieśników. Uczniowie rzadko też szukają pomocy u nauczycieli i pedagogów, wstydząc się powiedzieć wprost, że ktoś używa wobec nich przemocy.
Ostatni ze spektakli dla najstarszych uczniów klas siódmych i ósmych ukazał młodzieży skutki uzależnienia od Internetu. „Kliknij akceptuj” tytułem nawiązywało do akceptacji samych siebie i tego, w jaki sposób internet podcina nam skrzydła, dając sprzeczne wrażenia, jak wygląda prawdziwe życie. Przedstawienie poruszało aktualny i ważny temat współczesnego pokolenia uczniów „Always on” (zawsze podłączeni).
Uczniowie z dużym zaciekawieniem śledzili losy wszystkich bohaterów, a na koniec podziękowali aktorom gromkimi brawami.
Środki finansowe na działania profilaktyczne w naszej szkole zostały pozyskane z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Gminy Jedlicze. Serdeczne podziękowania kierujemy do Pani Burmistrz Gminy Jedlicze Jolanty Urbanik i Pani Małgorzaty Głowackiej- Pietruś - Kierownika Refaratu Działalności Gospodarczej i Kancelarii Urzędu Gminy Jedlicze.
Dziękujemy.