Krajobraz lokalny stanowi przestrzeń życia codziennego każdego nas. Czy jednak wiemy, które cechy krajobrazu lokalnego są unikalne i cenne, a które niepożądane?
Tegoroczne obchody Dnia Krajobrazu były okazją do refleksji nad kondycją miejsc, w których mieszkamy, uczymy się, pracujemy, byśmy mogli chronić to, co jest w nich najcenniejsze.
W celu zwrócenia uwagi na wartości krajobrazów towarzyszących codziennemu życiu każdego z nas oraz wskazania zależności podejmowanych przez nas decyzji np. na kształt i wygląd naszego otoczenia Szkoła Podstawowa w Jedliczu w bieżącym roku szkolnym aktywnie włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Krajobrazu ustanowionego przez Radę Europy na dzień 20 października.
Z tej okazji zorganizowano dla klas 1-3 „spacery krajobrazowe” do zabytkowego parku otaczającego pałac Stawiarskich. Uczniowie wzięli udział w rajdach - klasy 7. szlakiem turystycznym w Bieszczadach, klasy 5. ścieżką przyrodniczą do Wołtuszowej. Były także wycieczki - klas 6. do Folusza oraz klas 4. do Krosna na zajęcia edukacyjne organizowane na terenie krośnieńskiego oddziału Regionalnych Lasów Państwowych.
W szereg działań wpisano również szkolne konkursy:
- fotograficzny „ Doceń lokalność”, którego laureatami zostali:
I miejsce – Dominik Kustroń – kl. 7a
II miejsce – Zuzanna Mastalerz – Kolasa – kl. 6a
III miejsce – Liliana Brańska – kl. 6b
- wiedzy o Parkach Narodowych, którego laureatami zostali:
I miejsce – Tomasz Mastalerz – kl. 7c
II miejsce – Kajetan Świeboda – kl. 7a
III miejsce – Antoni Gęsiak – kl. 7c
Ponadto uczniowie klas I-VI wzięli udział w wojewódzkim konkursie plastycznym „Jesienią góry są najszczersze.”, któremu patronuje Podkarpacki Kurator Oświaty. Dzieci wykonały prace plastyczne inspirowane pięknem bieszczadzkiej przyrody.
Mamy nadzieję, że podjęte działania przyczynią się do lepszego poznania otaczającego krajobrazu, w tym jego historii oraz zagadnień związanych z ochroną.
Mirosława Świdrak
Alicja Zdebska
Bożena Łańczak