Jest taki jeden dzień w roku, kiedy udajemy się na cmentarz, zapalamy znicz, kładziemy wieniec – jako symbol, że pamiętamy o tych, którzy już od nas odeszli na zawsze. Pamięć o zmarłych jednoczy ludzi różnych pokoleń i przekonań, łączy przeszłość z teraźniejszością. Pamięć daje nieśmiertelność, bo istniejemy póki ktoś o nas pamięta... Zapal lampkę na zapomnianym grobie. Pomyśl o tych, których nie ma kto odwiedzać…
Jak co roku, przed uroczystością Wszystkich Świętych, uczniowie pod opieką nauczycieli organizują akcję sprzątania grobów zasłużonych mieszkańców Jedlicza, która wpisuje się w piątą edycję ogólnopolskiego projektu "Szkoła pamięta". Porządkują także mogiły zapomniane i należące do osób związanych z wydarzeniami historycznymi - powstańców styczniowych, listopadowych, partyzantów
i żołnierzy z czasów I i II wojny światowej. W ten sposób oddają cześć zmarłym, ale także uczą się szacunku do tradycji. To przecież wyjątkowe święto, a o miejsca pamięci trzeba dbać. W tej akcji uczestniczą również zuchy. Wspólnie z druhną uprzątają liście, myją nagrobki i czyszczą tabliczki. Na koniec zapalają znicze. Takie wizyty na parafialnych nekropoliach czy partyzanckich mogiłach to lekcja historii i ważny element patriotycznego wychowania.