23 listopada 2022 roku piętnaścioro uczniów przystąpiło do konkursu, którego tematem była powieść Henryka Sienkiewicza „Quo vadis”. Słynne dzieło pokazuje Rzym za czasów panowania okrutnego Nerona. Śledząc losy Winicjusza i Ligii, poznajemy niezwykłą historię miłosną oraz obserwujemy dzieje pierwszych chrześcijan prześladowanych za swoją wiarę.
Co to jest sestercja? Ile razy Chilon uzyskał przebaczenia Glauka? Kogo uważano za dobrego ducha pałacu Nerona? Jak nazywało się miasto, w którym porzucono ciało Rufiusa? Który z apostołów chciał opuścić Rzym? Kto uważał, że nie można nie wierzyć w sny? Która bogini miała przydomek Kipryda? Jak miała na imię pierwsza żona Nerona?
Oto kilka pytań, z którymi mierzyli się uczestnicy. Powieść Sienkiewicza najczęściej odstrasza liczbą stron, uczniowie niechętnie sięgają po powieści historyczne, zatem musimy docenić tych, którzy postanowili spróbować swoich sił.
Tym razem wyłonienie czołowej dziesiątki nastąpiło rekordowo szybko. Walka o czołową trójkę była bardziej zacięta. W finale spotkały się Natalia Sanocka, Julia Łucka oraz Milena Syrek. Końcowe zwycięstwo przypadło Natalii, która udowodniła, że Liga Lektur Szkolnych nie jest jej straszna, gdyż od lat świetnie radzi sobie w tej rywalizacji. Równie szczęśliwa była Milena, która po kilku latach oczekiwania pierwszy raz zameldowała się na podium.
1. Natalia Sanocka – VIII b
2. Julia Łucka – VIII c
3. Milena Syrek – VIII c
Wyróżnienie: Maja Śmietana – VIII b
Uczestnicy konkursu otrzymali pozytywne wpisy i oceny. Finaliści zostali obdarowani dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi. Zawodnicy uzyskali też punkty do klasyfikacji Ligi Lektur Szkolnych, w którym to walczą o tytuł Mistrza Ligi Lektur Szkolnych klas ósmych.
Gratulujemy!