11 października br. uczniowie klasy 4a i 5b udali się na wycieczkę w Bieszczady, które po wielu dniach jesiennej słoty przywitały małych turystów w ciepłych promieniach jesiennego słońca. W Sanoku do wycieczki dołączyła przewodniczka- pani Grażyna , bardzo żywiołowa, emerytowana nauczycielka, entuzjastka czerwieni i oczywiście miłośniczka Bieszczad, która szczegółowo przybliżyła uczniom trudną, dramatyczną historię przygranicznych terenów oraz imponujące walory przyrodnicze tych obszarów. Pierwszym punktem na trasie wyprawy było Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Zmodernizowany obiekt, zarówno muzealny jak i naukowo- dydaktyczny zaprezentował przybyłym atrakcyjne wystawy eksponatów związanych z fauną i florą górskich pasm karpackiego łańcucha, jak również geologią, hydrologią, etnografią, architekturą i ochroną środowiska, a wszystko w bogatej multimedialnej oprawie zachęcającej do interaktywnego zwiedzania.
Po opuszczeniu obiektu uczniowie udali się w kierunku Przełęczy Wyżniańskiej, skąd pomaszerowali na Mała Rawkę (930 m n.p.m.). Podczas spaceru mogli podziwiać doskonale rysujące się widoki na Połoninę Wetlińską, Caryńską
oraz gniazdo Tarnicy. Drzewa urzekały, ubrane w jesienne barwy od złocących się pomarańczy po rdzawe czerwienie. Uczniowie odpoczęli w niewielkim drewnianym schronisku Bacówka, a po powrocie ze szlaku czekał już na nich smaczny obiad. Ostatnim punktem na planie, ale niezmiernie ważnym był zakup pamiątek. Wszyscy w doskonałych nastojach wrócili do domu w późnych godzinach popołudniowych, żegnani zupełnie już nikomu niestrasznymi kroplami deszczu na szybach autobusu.
Podjęta inicjatywa wpisuje się w obchodzony już kolejny raz w Polsce Światowy Dzień Krajobrazu, w tym roku realizowany pod hasłem „Krajobraz doświadczam w pełni”, co zwraca uwagę, że krajobraz możemy i powinniśmy postrzegać znacznie szerzej niż tylko wzrokiem i poza układem przestrzeni i jej elementów, kolorów i gry światła możemy krajobraz usłyszeć (szum wiatru, plusk wody, śpiew ptaków), powąchać (zapach ziemi, wody, kwiatów i ziół), posmakować („elektryczność” powietrza po burzy), dotknąć (kora drzew, miękkość wody), poczuć na skórze (powiew wiatru, ciepło słońca, wilgoć mżawki) doświadczając go kompletnie i nierzadko odkrywając na nowo.
Opiekunowie:
Bożena Łańczak
Dagmara Słabniak
Mirosława Świdrak
Agnieszka Wyczesany