W dniach 18-19 maja br. klasy siódme pod opieką opiekunów wyruszyły na wycieczkę do Warszawy.
Stolica przywitała nas pięknym i słonecznym porankiem. Pierwszym obiektem, który zwiedziliśmy były Łazienki Królewskie – zespół pałacowo-ogrodowy założony w XVIII wieku przez St. Augusta Poniatowskiego. Uczniowie spacerowali po pięknych ogrodach, podziwiając Pałac na wyspie, Teatr na wodzie (Amfiteatr) czy wolnostojące rzeźby , m.in. pomnik Fryderyka Chopina. Spacer w ogrodach umilały walory krajobrazowe fauny i flory.
Następnym miejscem godnym zwiedzania był Belweder i Rynek Starego Miasta. Spacerkiem udaliśmy się pod Pałac Prezydencki, a także na Plac Zamkowy wraz z kolumną Zygmunta i pomnik Małego Powstańca. Młodzież mogła również zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza znajdujący się na Placu Józefa Piłsudskiego, na którym odbywają się uroczystości państwowe.
Kolejnym punktem wycieczki było Centrum Nauki Kopernik, którego celem jest rozwijanie nauki, inspirowanie do obserwacji, wykonywania doświadczeń czy poszukiwanie odpowiedzi. Uczniowie najwięcej czasu spędzili w strefie eksperymentowania.
W drugim dniu czekały na nas kolejne niespodzianki. Najpierw udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego. Jest to współczesne, interaktywne muzeum upamiętniające największą akcję zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców stolicy. Multimedialna ekspozycja oraz lekcja muzealna z przewodnikiem oddały atmosferę powstańczej Warszawy nie tylko poprzez militarne dzieje, ale także realia życia w powojennej Polsce.
Kolejną lekcję historii uczniowie doświadczyli, zwiedzając z przewodnikiem Cmentarz Wojskowy Powązki. Przede wszystkim poszerzyli wiedzę na temat bohaterów powstania warszawskiego, m.in. z powieści „Kamienie na szaniec” czy słuchając opowieści o Polakach w Alei Zasłużonych.
Po obfitym obiedzie, ostatnim punktem był Wilanów – Pałac króla Jana III Sobieskiego i przepiękne ogrody. Uczniowie z zainteresowaniem wzięli udział w grze terenowej, dzięki której nabyli wiedzę na temat historii XVII-wiecznego Pałacu a także króla i jego żony Marysieńki.
Dwa dni w Warszawie bardzo szybko minęły. Nauka przeplatana była dobrą zabawą, przez co z trudem żegnaliśmy się ze stolicą.
Jak się okazuje, była to ważna lekcja historii i patriotyzmu w myśl powiedzenia: „Inwestycja w podróże to inwestycja w siebie”.
Opiekunowie:
A. Janas
E. Munia
M. Paradysz
A. Twaróg-Paluch