W dniach 9 i 10 maja 2022 r. uczniowie klas 8c i 8d uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Wcześnie rano wyruszyli w kilkugodzinną podróż, aby poznać najciekawsze obiekty naszej stolicy.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od pobytu w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, gdzie w formie bardzo nowoczesnej ekspozycji przedstawione zostały losy narodu żydowskiego zamieszkującego ziemie polskie, nierozerwalnie związane z historią narodu polskiego. Niezatarte wrażenia wywarło na zwiedzających Muzeum Powstania Warszawskiego. Każdy z licznych zakątków muzeum przynosił wielką dawkę wiedzy o tym ważnym wydarzeniu i emocji związanych z tragicznymi wojennymi losami mieszkańców Warszawy. Ciepła, słoneczna pogoda była dodatkową atrakcją spaceru po Łazienkach Królewskich. Pałac na Wyspie, Amfiteatr i pozostałe budowle zespołu pałacowo-ogrodowego prezentowały się malowniczo na tle rabat tulipanów i alei kwitnących kasztanowców. Pięknie w wiosennej szacie prezentował się także Ogród Saski – park ten odwiedziliśmy w drodze do Grobu Nieznanego Żołnierza, gdzie obserwowaliśmy zmianę warty pełnionej przez żołnierzy w hołdzie Polakom, którzy zginęli w walkach za ojczyznę. Drugi dzień pobytu w stolicy rozpoczęliśmy od zwiedzania Stadionu Narodowego im. Kazimierza Górskiego. Wśród uczestników wycieczki było wielu kibiców piłki nożnej i dla nich wizyta na stadionie była bardzo ważnym punktem programu. Wejście na trybuny, wspięcie się na ich szczyt, podziwianie ogromu obiektu, informacje przewodnika o rozlicznych, niezwykłych imprezach, które odbyły się na „Narodowym”, zrobiły na wszystkich wielkie wrażenie. Do Centrum Nauki Kopernik dotarliśmy metrem. Po krótkiej podróży podziemnym pociągiem odwiedziliśmy miejsce, gdzie każdy mógł własnoręcznie wykonywać kształcące i inspirujące doświadczenia z różnych dziedzin nauki, poczuć się jak odkrywca i dobrze się przy tym bawić. Podczas przejazdu autokarem przez centrum Warszawy mogliśmy zobaczyć różnorodność architektoniczną i mnogość funkcji miasta – sąsiadujące ze sobą budowle Starego Miasta i nowoczesne wieżowce, siedziby najważniejszych instytucji państwa (Pałac Prezydencki, Sejm i Senat, ambasady) i nowe, modne miejsca zakupów i rozrywki (Złote Tarasy, Multimedialny Park Fontann), historyczne pomniki, kościoły i fascynujący budynek Biblioteki Uniwersyteckiej z ogrodem na dachu.
Dwa dni spędzone w stolicy były dla wszystkich lekcją historii, tolerancji, patriotyzmu. Był to też ostatni wspólny wyjazd ósmoklasistów, po którym pozostaną nie tylko pamiątkowe zdjęcia, ale przede wszystkim miłe wspomnienia.
Opiekunowie:
Marta Bołoz
Bożena Łańczak
Alicja Zdebska