24 marca siedemnaścioro ósmoklasistów wzięło udział w konkursie, którego tematem były „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Marzec to szczególny miesiąc, bowiem właśnie wtedy dwóch bohaterów, których znamy z lektury, straciło życie. Wiemy, że poświęcili je w walce o wolność ojczyzny, zatem każdy z nas powinien docenić dokonania Alka, Rudego i Zośki. Rywalizacja była więc pewną formą uczczenia ich pamięci przez naszych uczniów.
O kim Zośka powiedział: „Ta bestia nawet strzela z uśmiechem”? Gdzie zmarł Jacek Tabęcki? Jak brzmiało drugie imię Rudego? W którym miesiącu dokonano zamachu na Langego? Jak nazywał się ksiądz, który odprawił nabożeństwo za dusze Alka i Rudego? Na jakiej ulicy zginął Schultz? Który z trójki głównych bohaterów prowadził pamiętnik? Gdzie Alek ze swoim oddziałem zarzucał flagi narodowe, by uczcić święto Konstytucji?
To tylko część pytań, które padły podczas rywalizacji. Można tylko żałować, że do konkursu przystąpiło tak niewielu uczestników, w końcu egzamin ósmoklasisty coraz bliżej, a Liga Lektur Szkolnych jest dobrą okazją do tego, by przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia z lektur obowiązkowych. Trzeba więc docenić tych, którzy postanowili sprawdzić swoją wiedzę.
Najwięcej emocji wzbudził finał, w którym spotkali się ci sami zawodnicy, którzy rywalizowali podczas zmagań z „Pana Tadeusza”, jednak ostatni zwycięzca - Bartosz Waśko – zamienił się miejscami
z Wiktorią Bołoz, która tym razem okazała się najlepsza. Kolejny raz trzecia pozycja przypadła Aleksandrze Kani. Finaliście zaimponowali swoją wiedzą, udowadniając, że w czołowej trójce nie znaleźli się przez przypadek.
- Wiktoria Bołoz – VIII a
- Bartosz Waśko – VIII a
- Aleksandra Kania – VIII a
Wyróżnienie: Zofia Bodaszewska – VIII a
Uczestnicy konkursu otrzymali pozytywne wpisy i oceny. Finaliści zostali obdarowani dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi. Zawodnicy uzyskali też punkty do rankingu Ligi Lektur Szkolnych, w którym to walczą o tytuł Mistrza Ligi Lektur Szkolnych klas ósmych.
Gratulujemy!