W roku szkolnym 2025/2026 w Lidze Lektur Szkolnych rywalizowały klasy piąte, szóste i siódme. Łącznie przeprowadzono 12 konkursów, po 4 w każdym roczniku. We wszystkich konkursach wzięło udział 110 uczniów, odnotowano 297 udziałów.
Tegoroczna edycja kolejny raz nie zawiodła, wielu uczniów już od lat reprezentuje wysoki poziom i bardzo dobre przygotowanie. Widać, że duch w narodzie nie ginie i młodzież wciąż czyta, co bardzo nas cieszy.
Oto jak prezentuje się lista laureatów.
Klasy V
Czołowa dziesiątka
- Dawid Stój – 95 pkt.
- Kacper Kłosowicz – 76
- Milena Sitek – 66
- Gaja Krok – 61
- Karol Głowacki – 37
- Alicja Nowotyńska – 32
- Miłosz Głowacki – 26
- Bartosz Wawrzkowicz – 17
- Emilia Gryziec – 16
- Róża Brańska – 15
Nagrodzeni
- Dawid Stój – Mistrz Ligi Lektur Szkolnych
- Kacper Kłosowicz – wicemistrz Ligi Lektur Szkolnych
- Milena Sitek
Wyróżnienie: Gaja Krok
Klasy VI
Czołowa dziesiątka
- Wiktoria Buczyńska – 67 pkt.
- Gabriel Schneider – 62
- Maja Abram – 52
- Nikola Kamińska – 43
- Karina Mrozek – 42
- Kacper Kozioł – 40
- Karolina Buczyńska – 33
- Antonina Dubiel – 32
- Wiktoria Dyakiv – 26
- Oliwier Matejek – 16
Nagrodzeni
- Wiktoria Buczyńska – Mistrz Ligi Lektur Szkolnych
- Gabriel Schneider – wicemistrz Ligi Lektur Szkolnych
- Maja Abram
Wyróżnienie: Kacper Kozioł
Klasy VII
Czołowa dziesiątka
- Zuzanna Stój – 84 pkt.
- Oliwia Kiełtyka – 81
- Tymoteusz Kret – 67
- Wiktoria Jantoń – 63
- Anna Bobusia – 38
- Wiktoria Karamus – 30
- Mikołaj Jaźwiecki – 30
- Maja Macnar – 26
- Dominik Pasterczyk – 17
- Tomasz Janas – 11
Nagrodzeni
- Zuzanna Stój – Mistrz Ligi Lektur Szkolnych
- Oliwia Kiełtyka – wicemistrz Ligi Lektur Szkolnych
- Tymoteusz Kret
Wyróżnienie: Wiktoria Jantoń
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku pojawią się kolejne osoby, które spróbują swoich sił i zadebiutują w Lidze. Pamiętajcie, liczy się nie tylko wiedza, ale również odpowiednia strategia i – jak zawsze – odrobina szczęścia. Może to właśnie Ty będziesz kolejnym mistrzem…? Ktoś musi wygrać, a z konkursami jest jak z najlepszą książką, nigdy nie wiadomo do ostatniej strony, jak ta historia się zakończy.
Nawet jeśli nie sięgnięcie po laury, pamiętajcie o słowach Williama Somerseta Maughama:
Przyzwyczaić się do czytania książek, to zbudować sobie schron przed większością przykrości życia codziennego.
Przyzwyczajajcie się zatem, budujcie schron, cieszcie się przywilejem czytania i do zobaczenia
w przyszłym roku!
Pragnę podziękować wszystkim, którzy sprawiają, że wciąż mogę prowadzić Ligę Lektur Szkolnych. Bez wsparcia i przychylności dyrekcji ten projekt na pewno by się tak nie rozwinął. Poza tym jestem wdzięczny nauczycielom, którzy w razie potrzeby zwalniają uczniów, którzy chcą wziąć udział w rywalizacji.
Osobne podziękowania kieruję do Rady Rodziców, która od lat wspomaga przedsięwzięcie finansowo, fundując nagrody dla laureatów.
Michał Stój






