Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym. Każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Szczegółowe informacje na temat egzaminu ósmoklasisty są na stronie internetowej CKE (www.cke.gov.pl) w zakładce poświęconej egzaminowi ósmoklasisty.
1) harmonogram przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty
Termin główny:
język polski– 13 maja 2025 r. (wtorek) – godz. 9:00
matematyka – 14 maja 2025 r. (środa) – godz. 9:00
język angielski– 15 maja 2025 r. (czwartek) – godz. 9:00
Termin dodatkowy:
język polski – 10 czerwca 2025 r. (wtorek) – godz. 9:00
matematyka – 11 czerwca 2025 r. (środa) – godz. 9:00
język angielski – 12 czerwca 2025 r. (czwartek) – godz. 9:00
Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym przystępuje uczeń, który:
- z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpił do egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym ALBO
- przerwał lub któremu przerwano i unieważniono egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym (również z przyczyn losowych lub zdrowotnych).
Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym przystępuje również uczeń, któremu dyrektor OKE lub dyrektor CKE unieważnił egzamin z danego przedmiotu lub przedmiotów.
2) struktura egzaminu /czas trwania
język polski 150 minut (lub nie więcej niż 225 minut w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony)
matematyka 125 minut (lub nie więcej niż 190 minut w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony)
język angielski 110 minut (lub nie więcej niż 165 minut w przypadku uczniów, dla których czas trwania egzaminu może być przedłużony)
W czasie trwania egzaminu uczeń rozwiązuje zadania egzaminacyjne, sprawdza poprawność rozwiązań zadań egzaminacyjnych, przenosi odpowiedzi do zadań zamkniętych na kartę odpowiedzi oraz sprawdza poprawność przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi.
3) zakaz wnoszenia do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych lub korzystania z takich urządzeń w tej sali
Nie wolno wnosić do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych (urządzeń wyposażonych w technologie umożliwiające łączenie się z innymi urządzeniami oraz z Internetem) lub korzystać z takich urządzeń w tej sali (np. telefon, smartwatch itp.). Złamanie tej zasady grozi unieważnieniem egzaminu.
4) przybory i materiały, które zdający mogą wnieść do sali egzaminacyjnej
Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania:
- w przypadku egzaminu ósmoklasisty z każdego przedmiotu – długopis (lub pióro) z czarnym tuszem/atramentem (niedozwolone jest korzystanie z długopisów zmazywalnych/ścieralnych)
- w przypadku egzaminu z matematyki – linijkę
Na egzaminie ósmoklasisty nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników (z wyjątkiem sytuacji, kiedy korzystanie ze słownika albo kalkulatora zostało przyznane jako forma dostosowania warunków przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty).
Zdający mogą również wnieść do sali egzaminacyjnej butelkę wody. Podczas pracy z arkuszem egzaminacyjnym butelka powinna stać na podłodze przy nodze stolika, aby uczeń przypadkowo nie zalał materiałów egzaminacyjnych.
Zdający powinni mieć przy sobie dokument stwierdzający tożsamość (np. legitymację szkolną) i okazać go w razie potrzeby.
5) zasady przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty
W dniach egzaminu obowiązuje strój galowy.
Uczniowie przychodzą do szkoły o godzinie 8.35.
O godzinie 8.40 zdający wchodzą pojedynczo do przydzielonych sal egzaminacyjnych. Sale egzaminacyjne to klasy, które zostaną na tę okoliczność specjalnie przygotowane. W pierwszym i drugim dniu część uczniów zdaje egzamin w sali gimnastycznej. Na drzwiach każdej sali będzie wywieszona imienna lista uczniów piszących egzamin. Przed wejściem do sali uczniowie losują numery stolików, przy których będą pracować. Podczas egzaminu każdy zdający siedzi przy osobnym stoliku.
Po zajęciu miejsc przez wszystkich zdających przewodniczący zespołu nadzorującego poinformuje:
- o zasadach zachowania się podczas egzaminu ósmoklasisty,
- o konieczności zapisywania rozwiązań zadań otwartych bezpośrednio w karcie rozwiązań zadań otwartych (nie w zeszycie zadań egzaminacyjnych) w przypadku egzaminu ósmoklasisty z matematyki (nie dotyczy to arkuszy w dostosowanej formie, w których nie ma kart rozwiązań zadań otwartych),
- o konieczności wykonania w czasie przeznaczonym na pracę z arkuszem egzaminacyjnym wszystkich czynności związanych z pracą z tym arkuszem, tj. zapisania rozwiązań zadań egzaminacyjnych i sprawdzenia ich poprawności, przeniesienia odpowiedzi do zadań zamkniętych na kartę odpowiedzi i sprawdzenia poprawności przeniesienia tych odpowiedzi (przeniesienie odpowiedzi na kartę odpowiedzi dotyczy wyłącznie tych uczniów, którzy mają taki obowiązek).
- o tym, że na 10 minut przed zakończeniem czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem egzaminacyjnym przypomni im o przeniesieniu odpowiedzi na kartę odpowiedzi (dotyczy tylko tych uczniów, którzy mają taki obowiązek).
Następnie przewodniczący zespołu nadzorującego odbiera w obecności przedstawiciela uczniów przystępujących do egzaminu materiały egzaminacyjne w liczbie odpowiadającej liczbie uczniów w sali egzaminacyjnej. Nie wcześniej niż o godzinie 9.00 członkowie zespołu nadzorującego rozdają arkusze egzaminacyjne oraz naklejki przygotowane przez OKE. Naklejki mogą również zostać przekazane zdającym przy losowaniu miejsc.
Po rozdaniu arkuszy przewodniczący zespołu nadzorującego przypomni o obowiązku zapoznania się przed przystąpieniem do rozwiązywania zadań z instrukcją zamieszczoną na początkowych stronach arkusza egzaminacyjnego, a następnie poleci:
a) sprawdzenie kompletności arkusza egzaminacyjnego, tj. czy arkusz egzaminacyjny:
- z języka polskiego i języka angielskiego zawiera (a) zeszyt zadań egzaminacyjnych oraz (b) kartę odpowiedzi
- z matematyki zawiera (a) zeszyt zadań egzaminacyjnych, (b) kartę odpowiedzi, oraz (c) kartę rozwiązań zadań otwartych
b) sprawdzenie, czy zeszyt zadań egzaminacyjnych zawiera wszystkie kolejno ponumerowane strony, (karta rozwiązań zadań otwartych w arkuszu egzaminacyjnym z matematyki posiada odrębną numerację stron)
c) sprawdzenie poprawności numeru PESEL oraz zgodności kodu arkusza z kodem na naklejkach przygotowanych przez OKE. (uczeń nie musi znać na pamięć numeru PESEL, przygotujemy wydrukowaną karteczkę, która przyda się do sprawdzenia poprawności danych).
Uczeń zgłasza przewodniczącemu zespołu nadzorującego ewentualne braki w arkuszu egzaminacyjnym i otrzymuje nowy arkusz egzaminacyjny z arkuszy rezerwowych.
Przed rozpoczęciem egzaminu ósmoklasisty z każdego przedmiotu, w wyznaczonych miejscach arkusza egzaminacyjnego, uczeń zapisuje kod ucznia i numer PESEL oraz umieszcza naklejki przygotowane przez okręgową komisję egzaminacyjną.
Uczeń nie podpisuje arkusza egzaminacyjnego!
Po czynnościach organizacyjnych, w tym po sprawdzeniu poprawności kodowania, przewodniczący zespołu nadzorującego zapisuje na tablicy (planszy), w miejscu widocznym dla wszystkich zdających, faktyczny czas rozpoczęcia i zakończenia pracy z danym arkuszem egzaminacyjnym. W przypadku egzaminu z języka obcego bezpośrednio po zapisaniu godziny następuje odtworzenie płyty CD.
Członkowie zespołu nadzorującego mogą udzielać odpowiedzi na pytania zdających związane wyłącznie z kodowaniem arkusza oraz instrukcją dla zdającego. W czasie trwania egzaminu ósmoklasisty uczniom nie udziela się żadnych wyjaśnień dotyczących zadań egzaminacyjnych ani ich nie komentuje.
Podczas egzaminu w sali egzaminacyjnej oprócz zdających i zespołu nadzorującego przebieg egzaminu, może być obecny obserwator. Ma on prawo wejść do sali egzaminacyjnej o dowolnej porze i w dowolnym momencie ją opuścić.
Po rozdaniu zdającym arkuszy egzaminacyjnych uczniowie spóźnieni nie zostają wpuszczeni do sali egzaminacyjnej. W uzasadnionych przypadkach, jednak nie później niż po zakończeniu czynności organizacyjnych, decyzję o wpuszczeniu do sali egzaminacyjnej ucznia spóźnionego podejmuje przewodniczący zespołu nadzorującego, ale zdający kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym o czasie zapisanym na tablicy (planszy).
Jeśli uczeń ukończył pracę przed wyznaczonym czasem, zgłasza to zespołowi nadzorującemu przez podniesienie ręki, zamyka arkusz i odkłada go na brzeg stolika. Przewodniczący zespołu nadzorującego lub członek zespołu nadzorującego w obecności ucznia sprawdza kompletność materiałów. Dodatkowo, jeżeli zdający zgłasza zakończenie pracy wcześniej niż na 10 minut przed zakończeniem czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem – przed odebraniem jego arkusza egzaminacyjnego członek zespołu nadzorującego sprawdza, czy uczeń zaznaczył odpowiedzi na karcie odpowiedzi (dotyczy zdających, którzy mają obowiązek zaznaczenia odpowiedzi na karcie odpowiedzi). W przypadku braku zaznaczeń na karcie odpowiedzi poleca zdającemu wykonanie tej czynności.
Po otrzymaniu pozwolenia na opuszczenie sali uczeń wychodzi, nie zakłócając pracy pozostałym piszącym.
Na 10 minut przed zakończeniem czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem egzaminacyjnym przewodniczący zespołu nadzorującego przypomina zdającym o konieczności zaznaczenia odpowiedzi na karcie odpowiedzi.
Po upływie czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem egzaminacyjnym przewodniczący informuje zdających o zakończeniu pracy oraz poleca im zamknięcie arkuszy i odłożenie ich na brzeg stolika.
Członkowie zespołu nadzorującego mają obowiązek upewnić się, że wszyscy uczniowie, którzy mają obowiązek przenieść odpowiedzi na kartę odpowiedzi, wykonali to. Jest to szczególnie ważne, ponieważ do sczytania w okręgowej komisji egzaminacyjnej wykorzystywane są wyłącznie karty odpowiedzi, a do sprawdzenia przez egzaminatorów – karty rozwiązań zadań otwartych (w przypadku arkuszy z matematyki, które zawierają kartę rozwiązań zadań otwartych).
Jeżeli podczas odbierania arkuszy od zdających członkowie zespołu nadzorującego stwierdzą, że uczeń, który miał obowiązek przenieść odpowiedzi na kartę odpowiedzi, nie wykonał tego – przekazują tę informację przewodniczącemu zespołu nadzorującego, który odnotowuje ten fakt w protokole przebiegu egzaminu w danej sali.
W czasie trwania egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu uczniowie nie powinni opuszczać sali egzaminacyjnej. W uzasadnionych przypadkach przewodniczący zespołu nadzorującego może zezwolić uczniowi na opuszczenie sali egzaminacyjnej po zapewnieniu warunków wykluczających możliwość kontaktowania się ucznia z innymi osobami, z wyjątkiem osób udzielających pomocy medycznej, oraz korzystania z niedozwolonych materiałów lub urządzeń, np. telefonów komórkowych.
W przypadku konieczności wyjścia z sali zdający sygnalizuje taką potrzebę przez podniesienie ręki. Po uzyskaniu zezwolenia przewodniczącego zespołu nadzorującego na wyjście zdający pozostawia zamknięty arkusz egzaminacyjny na swoim stoliku, a czas jego nieobecności jest odnotowywany w protokole przebiegu egzaminu w danej sali.
Po zakończeniu egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu osoby wchodzące w skład zespołu nadzorującego – w obecności zdających – zbierają od uczniów i sprawdzają kompletność materiałów.
Pakowanie materiałów egzaminacyjnych odbywa się w sali egzaminacyjnej w obecności przedstawiciela zdających. Materiały egzaminacyjne zostają przekazane przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego.
6) sposoby zaznaczania odpowiedzi na karcie odpowiedzi
Rozwiązania zadań zamkniętych na karcie odpowiedzi zaznacza się poprzez zamalowanie wyznaczonego kwadratu. Jeśli uczeń się pomyli, błędne zaznaczenie powinien otoczyć kółkiem i zaznaczyć inną odpowiedź. Jeśli uczeń pomyli się, zapisując odpowiedź w zadaniu otwartym, pomyłkę powinien przekreślić i nad lub obok niepoprawnego fragmentu powinien napisać poprawną odpowiedź.
(WAŻNE! w przypadku uczniów, którzy mają obowiązek zaznaczenia odpowiedzi na karcie odpowiedzi, zaznaczenia te są podstawą oceny pracy egzaminacyjnej)
Instrukcja dotycząca sposobu zaznaczania odpowiedzi na karcie odpowiedzi oraz nanoszenia poprawek na karcie odpowiedzi i w zeszycie zadań egzaminacyjnych lub karcie rozwiązań zadań otwartych (jeżeli jest ona częścią arkusza egzaminacyjnego) będzie również zamieszczona w arkuszu egzaminacyjnym.
7) konieczność samodzielnego rozwiązywania zadań w czasie egzaminu
Uczeń jest zobowiązany do samodzielnego rozwiązywania zadań w czasie egzaminu.
W przypadku:
- stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań przez ucznia,
- wniesienia lub korzystania przez ucznia w sali egzaminacyjnej z urządzenia telekomunikacyjnego albo materiałów lub przyborów pomocniczych niewymienionych w komunikacie o przyborach,
- zakłócania przez ucznia prawidłowego przebiegu egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu, w sposób utrudniający pracę pozostałym uczniom,
przewodniczący zespołu egzaminacyjnego przerywa i unieważnia temu uczniowi egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu.
8) wyniki i zaświadczenia
Zdający może sprawdzić wyniki, jakie uzyskał z egzaminu z każdego przedmiotu (zarówno wynik ogólny, jak i wynik za rozwiązanie każdego zadania) w systemie informatycznym ZIU dostępnym pod adresem: https://ziu.gov.pl/login. Login oraz hasło do logowania przekazuje zdającemu dyrektor szkoły (w naszej szkole uczniowie otrzymają je razem ze świadectwem). Wyniki będą udostępnione w ZIU 4 lipca 2025 r. od godz. 8:30.
W tym samym dniu będą do odebrania zaświadczenia o szczegółowych wynikach.
9) możliwość wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej
Uczeń lub jego rodzice mają prawo wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej tego ucznia, w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, w terminie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia wyników egzaminu ósmoklasisty, tj. od 4 lipca 2025 r. do 5 stycznia 2026 r.
Więcej informacji: https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/